בג"ץ התערב – שר האנרגיה יחתום על הרישיון להפעלת תחנת דוראד

פרשת הדחייה של חנוכת תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, דוראד, קרובה לסיומה. שופט בג"ץ, יצחק עמית, אישר הערב (א') לשר האנרגיה סילבן שלום לחתום על אישור הרישיון של התחנה. זאת, לאחר שהמדינה נמנעה מלחתום על הרישיון מחשש כי תסתור בכך החלטה מוקדמת שקיבל בית הדין לעבודה בחיפה לטובת ועד חברת החשמל.

בסיכום שאליו הגיעו נציגי המדינה והוועד בלחץ בג"ץ, סוכם עוד כי כל מהלך שיעלה בו חשש ל"פגיעה במעמד חברת החשמל" – ידווח מעתה על ידי המדינה לבית הדין הארצי לעבודה, ולוועד תישמר הזכות לערער על ביצועו בתוך 48 שעות.

הפעלת דוראד, שתוכננה ליום שלישי שעבר, בוטלה ברגע האחרון בעקבות טענה כי היא סותרת החלטה שקיבל בית הדין בחיפה לפני כחודש, לפיה נאסר על המדינה לבצע כל שינוי שיש בו כדי לפגוע ב"מעמדה של חברת החשמל". הפנייה אז לבית הדין נעשתה בכלל בנושא אחר: עיצומים שבהם נקטו עובדי חברת החשמל כתוצאה מהוראה של מנכ"ל החברה לבטל תוספת שכר שלה היו זכאים. ואולם בעקבות החלטת בית הדין, צפה בממשלה השאלה כיצד מוגדרת "פגיעה במעמד" חברת החשמל.

בסוף השבוע שעבר סירב בית הדין בחיפה להכריע בשאלה האם הפעלת התחנה סותרת את ההחלטה שקיבל; ועד העובדים של החברה סירב להתחייב כי אם התחנה תופעל – לא יפנה בבקשה לביזיון החלטת בית הדין; ואילו משרד המשפטים סירב לאשר את הפעלת התחנה – אם קיים סיכוי שתופנה נגד שר האנרגיה טענת ביזיון. בעקבות כך, נדחתה שוב הפעלת התחנה עד לדיון שיקיים בסוגיה בית הדין הארצי לעבודה בירושלים.

בעקבות כך, עתרה דוראד בעצמה לבג"ץ נגד שר האנרגיה ורשות החשמל, בבקשה שיורה להם להעניק לה את הרישיונות.