טכנולוגיה

דוראד השקיעה בהקמת מערכות מחשוב מהמתקדמות בעולם בתחום החיזוי והבילינג.
מערכות אלה מאפשרות לנהל את קריאות המונים והפקת החשבונות בתעריפים מופחתים.

איך זה עובד?

מייצור ועד האור הנדלק

דוראד מכרה את החשמל שהיא מייצרת ללקוחות קצה שהינם גופים ציבוריים / עסקיים / מסחריים בפריסה ארצית.

אספקת החשמל ללקוחות אלה מתבצעת דרך רשת החשמל, בדיוק באותה הדרך בה הם מקבלים אותה היום, כאשר את ההספק הנותר בכל חצי שעה נתונה, מעמידה דוראד כזמינות לרשות מנהל המערכת.

שוק החשמל הפרטי עובד בצורה בה אנו נדרשים לייצר בכל חצי שעה נתונה את כמות החשמל המדויקת שהלקוחות שלנו יצרכו בפועל בתוספת הדרישה לייצור עבור מנהל המערכת.

לצורך כך אנו בונים תחזיות צריכה ברמה חצי שעתית אגרגטיבית של כל לקוחותינו, מוסיפים לכך את ההספק הנדרש לייצור ממנהל המערכת ובהתאם בונים תכנית ייצור.

את החשמל המיוצר ע"י אותן תכניות מדויקות בכל חצי שעה כאמור, אנו דוחפים לרשת החשמל הארצית שהינה מונופול טבעי של חברת החשמל, שקולטת את כל ייצור החשמל מכל תחנות הכח בארץ ומספקת לכלל אוכלוסיית מדינת ישראל.

ההתחשבנות מול מנהל המערכת נמדדת ברמה חצי שעתית על הפער שבין צריכת החשמל בפועל של לקוחותינו לבין האנרגיה שייצרנו ודחפנו לרשת.

דוראד השקיעה בהקמת מערכות מחשוב מהמתקדמות בעולם בתחום החיזוי והבילינג.

מערכות אלה מאפשרות לנהל את קריאות המונים והפקת החשבונות בתעריפים מופחתים, בהתאם לחוזים שנחתמו עם הלקוחות, את ניהול תחזית הצריכה עבור כל לקוח, ברמה חצי שעתית, בהתאם לאמות המידה שקבעה הרשות לשירותים ציבוריים חשמל , את ניהול חוזה הגז מול ספק הגז ומול נתג"ז ואת ההתנהלות היומית מול מנהל המערכת בקביעת תוכניות צריכות המוגשות לו בכל יום מראש ברמה חצי שעתית, תוך עמידה בדיוקים והתחשבנות בכל חצי שעה בהתאם לאמות המידה.

מבנה התחנה

תחנת הכוח של דוראד צפויה לספק מעל ל- 800 מגה וואט לרשת החשמל, כמות המהווה כ- 7% מסך כושר הייצור בישראל כולה ובנוסף 40 MW לתצרוכת עצמית.התחנה מבוססת על טכנולוגיית המחזור המשולב (מחז"מ), כלומר היא משלבת טורבינות גז ביחד עם טורבינות קיטור. התחנה בנויה משתי יחידות, כאשר כל אחת מהם בנויה משש טורבינות גז, שישה דוודים, וטורבינת קיטור אחת. בכדי שתוכל להגיע לנצילות מרבית, מוסרת כל טורבינת גז את החום השיורי שבגזי הפליטה שלה לדוד (Once Through Steam Generator ) המשמש כמחליף חום המנצל את טמפרטורת הגזים החמים.

דוד זה פועל בספיקה של kg/hr468,000 ובטמפרטורה של OC 443 , והגזים הנפלטים מייצרים חשמל בהספק של כ- MW 80 נוספים בכל טורבינת קיטור (160 מגהוואט סה"כ). האנרגיה שנותרה, יחד עם החום המתקבל ממבערי הגז הטבעי שבתעלות הכניסה לדוד, מועברת באמצעות הדוד (OTSG) למים נטולי מלחים הנכנסים לתהליך בטמפרטורה של OC 48, והופכים לקיטור בשני לחצים: קיטור בלחץ נמוך- bara 5, בטמפרטורה של OC 240, בספיקה של kg/hr15,000 ולקיטור בלחץ גבוה – bara 60 בטמפרטורה של 420 OC בספיקה של kg/hr 40,000. מבערים בגז טבעי הממוקמים בתעלות היציאה של הגזים החמים מטורבינת הגז לדוד, מאפשרים לחמם את הגזים הנפלטים מטורבינת הגז, להעלות את האנרגיה, ולייצר קיטור בעל אנרגיה גבוהה יותר, כזה המסוגל להגביר את ההספק שלטורבינות הקיטור (תוספת של כ 60 מגה וואט לכל מחזור משולב) ולהגיע לתפוקה של 140 מגהוואט לכל טורבינת קיטור (280 מגהוואט סה"כ).

בסה"כ בכל מחזור משולב, תוכל דוראד לייצר כ- MW 420, בנצילות של כ- 51%.
טורבינות הגז התעופתיות מדגם LM6000 בהספק של כ- MW 46, יוצרו ע"י חברת ג'נרל אלקטריק במפעלה בארה"ב, והורכבו במתקן GE בהונגריה. טורבינות אלו, המיוצרות בסטנדרטיים תעופתיים, זוכות לבדיקה קפדנית במפעל ההרכבה, בטרם תשלחנה ארצה. טורבינות הקיטור מתוצרת SKODA דגם MTD-40 אשר ייוצרו בפילזן, מסוגלות לייצר כ MW 140 כל אחת. לטורבינת הקיטור מחובר גנרטור מתוצרת BRUSH .

היתרונות של טורבינות הגז התעופתיות משמעותיים, והן מספקות גמישות תפעולית ואמינות בהפעלה. טורבינות אלו הן דו-דלקיות, כך שניתן להפעילן בגז טבעי וגם בסולר כגיבוי. גמישותן של הטורבינות באה בין היתר לידי ביטוי ביכולתן להסתנכרן לרשת החשמל בתוך שתי דקות מרגע הפעלתן, ולהגיע לעומס מלא בתוך פחות מעשר דקות, כך שלדוראד תהיה יכולת מענה מהירה בכל אירוע או תקלה באחת מיחידות הייצור בארץ. הודות למבנה המיוחד של טורבינת הגז מסוג LM6000 המאפשרת החלפה מהירה של מכלולים שלמים, הן מבטיחות שכל תקלה, אם תקרה, בטורבינת הגז, לא תשפיע משמעותית על יכולת הייצור של התחנה, והיא תטופל בתוך כ- 5 ימים. זמן זה הוא שדרוש להחלפתה בטורבינת גז אחרת. יתרה על כך, ל-12 הטורבינות התעופתיות הספק של MW 46 כל אחת, מה שמגדיל משמעותית את הגמישות התפעולית ומאפשר לדוראד לשלוט על התהליך, על ידי הכנסה והוצאה הדרגתית של יחידות הייצור ע"י הפעלה או הפסקה של טורבינות בטווח העומסים של בין 100 ל- 800 MW, ובכך לתרום רבות להגדלת אמינות רשת החשמל במדינה.

מבנה ייחודי זה, עם ריבוי של יחידות קטנות, מבטיח שמירה על נצילות מרבית גם בעומסים חלקיים, ע"י כך שניתן להפעיל ולהפסיק יחידות לפי העומס הנדרש: במקום להפעיל בעומסים חלקיים מספר יחידות – דבר הפוגע בנצילות היחידה , תופעל כל יחידה קרוב לעומס המלא שלה. ובכלל, קונפיגורציה זו, בשילוב עם מערכת ממוחשבת לניהול החשמל מאפשרת להתמודד גם עם שינויים רגולטוריים שככול הנראה ימשיכו ויהיו, עד אשר שוק תחרותי ראשוני זה יגיע לכדי בשלות ויציבות.